LONKA

Kilka lat temu Rina Castelnuovo oraz Jim Hollander postanowili złożyć hołd ostatnim Ocalałym z Zagłady i zaprosili do realizacji projektu kilkuset fotografów z całego świata. Na chwilę obecną 275 fotografów z 30 krajów zrealizowało około 400 portretów.

W imieniu twórców projektu LONKA zapraszam serdecznie na zwiedzenie wirtualnej wystawy, którą przygotowałem dla Was w marcu i kwietniu b.r. we współpracy z Freundeskreis Willy-Brandt-Haus w Berlinie. Wystawa siłą rzeczy obejmuje tylko drobną część wykonanych portretów. Więcej o projekcie przeczytać można artykule pt. “The Memory Keepers, or the Lonka Project” mojego autorstwa.

Wystawa LONKA gościła w styczniu i lutym 2021 r. w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku, a obecnie prezentowana jest w Berlinie oraz w Jerozolimie. W rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (19 kwietnia 2021 r.), otworzona została niniejsza wystawa w języku polskim.

Zorganizowane grupy – szkoły, studenci uczelni wyższych, domy kultury, etc. – zainteresowane wirtualnym oprowadzaniem proszone są o wysłanie wiadomości poprzez formularz kontaktowy tej strony internetowej. Istnieje możliwość dopasowania profilu oprowadzania do uzgodnionego punktu ciężkości (np. artyści, poeci i pisarze, malarze i fotografowie, sportowcy, Żydzi z Kresów II Rzeczpospolitej, Ocaleni przez Schindlera, etc.).

Oprowadzanie jest bezpłatne. Termin oraz długość: do uzgodnienia.

Sponsorem głównym polskiej wystawy online jest Minnesota Polish Medical Society.

Prof. Shaul Paul Ladany ur. w 1931 r. w Belgradzie. Przeżył jako nastoletni chłopiec niemiecki obóz koncentracyjny w Bergen-Belsen. Rekordzista i mistrz świata w chodzie. © Tsafrir Abayov / The Lonka Project, 2019.
Ralph Hakman ur. w 1925 w Radomiu. Przeżył niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu-Brzezince. Po wojnie mieszkał w USA. Zmarł w marcu 2020 r. w wieku 95 lat w wyniku infekcji COVID-19. © Barbara Davidson / The Lonka Project, 2019.
Israel Meir Lau ur. w 1937 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Przeżył niemieckie obozy koncentracyjne m.in. w Częstochowie oraz w Buchenwaldzie. Po wojnie wyjechał z ocalałym bratem do Palestyny. Kontynuował tradycję rodzinną i został rabinem. Pełnił funkcję m.in. naczelnego rabina Żydów aszkenazyjskich oraz dyrektora Yad Vashem. © Jim Hollander, The Lonka Project, 2019.